الکترونیک, پروژه و سورس ها

پروژه مدار تشخیص مانع جهت پارک اتومبیل

پروژه مدار تشخیص مانع جهت پارک اتومبیل

پروژه مدار تشخیص مانع جهت پارک اتومبیل

توضیحات :

در زمان پارک کردن ماشین، راننده باید مراقب باشد زیرا او نمیتواند پشت ماشین را موقع پارک کردن یا هنگام دنده عقب ببیند، اگر مانعی وجود داشته باشد ممکن است آسیب به ماشین وارد شود. پروژه ما به فرد راننده کمک خواهد کرد و اگر در هنگام پارکینگ یا در حین رانندگی در معرض هر مدل مانعی یا دیوار وجود داشته باشد از آن مطلع شود.مدار حفاظت پارکینگ خودرو با استفاده از سنسور مادون قرمز:

پروژه مدار تشخیص مانع جهت پارک اتومبیل

حسگر IR مانع را با فاصله ۱۰۰ سانتیمتر تشخیص می دهد، اگر مانعی وجود داشته باشد، حس می کند و اطلاعات را به آشکارساز تن می دهد که تایمر LM555 را توانمند می سازد PWM را برای زنگ تولید کند. LM555 پالس تولید می کند که با به صدا در آمدن بوق کمک می کند تا راننده بتواند متوجه شود که یک مانع وجود دارد.

توضیح اصلی قطعات :

LM567: یک آشکارساز تن است که می تواند فرکانس تولید شده به وسیله مولفه دیگر را تفسیر کند و خروجی را بر اساس برنامه طراحی شده به وسیله ی مهندس ارائه دهد. برای  مثال اگر یک جزء به ورودی LM567 وصل شده باشد که می تواند یک سیگنال ۴۰ کیلوهرتز تولید کند.آشکارساز تن دانسته در دکمه های لمسی تن، کنترل های اولتراسونیک، نظارت بر فرکانس و کنترل و … به کار برده می شود.

LM555: یک تایمر است که می تواند سیگنال های PWM را در عرض های گوناگون پالس احداث کند. تایمر ۵۵۵ به شکل عمده برای کنترل لوازم جانبی دیگر مانند موتور، آشکارساز، تنظیم کننده و… به کار برده می شود.

سنسور IR: کارکرد اصلی سنسور IR برای تولید یک پرتو برای فاصله مشخص(فاصله پرتو همیشه به سنسور IR بستگی دارد، سنسور IR مختلف شامل فاصله متفاوت از فاصله پرتو یعنی فرستنده است) اگر مانعی وجود داشته باشد در پرتو مادون تغییر به وجود خواهد آمد و به سیگنال الکتریکی تبدیل میشود.

ترانزیستور دارلینگتون : درمدار مثل یک آشکارساز عمل می کند. کارکرد اصلی این ترانزیستور، تقویت سیگنال ورودی ترانزیستور است. اما در تطبیق با ترانزیستورهای دیگر، به آرامی کار میکند. این فرکانس بیشتر از۲۰ کیلوهرتز است.

چراغ نشانگر معکوس به تنظیم کننده ۷۸۰۵ میدهد تا ۵V را به بقیه مدار بدهد. دیود D6 برای از بین بردن جریان معکوس و اشتباه متصل کردن باتری به کار برده می شود.

زمانی که ماشین در حال رانندگی قرار می گیرد، باطری ماشین، نشانگر نور معکوس را در عقب خودرو حاضر می کند که این منبع برای نشانگر نور معکوس به مدار منبع تغذیه داده می شود. ۷۸۰۵ ولتاژ DC را تا ۵ ولت تنظیم می کند و به سنسورهای IR با استفاده از ترانزیستور با فرکانس مدولاسیون ۲۰ کیلوهرتز LM567 (DETECTOR TONE) که در Pin5 وجود دارد، داده می شود. مقاومت R1 در برابر جریان سنسور IR مقاومت میکند. در این مرحله pin8 LM567 بالا است که تایمر LM555 را در وضعیت چندبازی قابل تنظیم فعال می کند. خروجی تایمر فعال می شود که می تواند به وسیله ی LED (چشمک زدن) اطمینان حاصل شود و ایذا صدای زنگ با نرخ مشخص داده شده به وسیله ی مقاومت R6، R7 و خازن C7 بوق می زند. خروجی تایمر نیز به لامپ از راه یک ترانزیستور داده می شود. چراغ سیگنال به علت سیگنال PWM تولید شده به وسیله تایمر، چراغ به مانند یک سیگنال هشدار دیده می شود، ترانزیستور به مثل یک سوئیچ کار می کند و مقاومت R10 جریان را محصور می کند. این وضعیت تا زمانی که سیگنال ۲۰ کیلوهرتز به وسیله پین ۳ LM567 دریافت می شود، حفظ می شود.

این شرایط هنگامی است که در مسیر ماشین در زمان معکوس هیچ مانعی وجود ندارد. اگر یک مانع وجود دارد، پرتو IR به عقب به حسگر IR می فرستد و سیگنال مدولاسیون ۲۰KHz به پین ​​۳ LM567 از راه ترانزیستور دارلینگتون معکوس داده می شود، در این نقطه pin8 LM567 به پایین و به قفل شدن برای تفکیک سیگنال ۲۰ کیلو هرتز می انجامد. با این کار LM555 پایین می آید و این کار را غیرفعال می کند چراغ روشنایی باقی می ماند و زنگ سبب می شود صدای پیوسته به راننده هشدار دهد.

توجه داشته باشید: این مدار کامل به پشت سپر وصل شده و در مرکز قرار می گیرد. زنگ هشدار باید در داشبورد قرار داده شود تا دیدگاه بینایی و شنوایی برای راننده باشد.

عنوان کتاب عنوان پروژه : پروژه مدار تشخیص مانع جهت پارک اتومبیل

نویسنده نویسنده : _

منبع منبع : –

تعداد صفحات تعداد صفحات : ۲

زبان زبان : فارسی

دانلود  دانلود –  ۱۰۰ کیلوبایت

رمز رمز فایل : digiemc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *